2023 m. Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ švenčia 55-ąjį gimtadienį! Tokią solidžią sukaktį kolektyvas nori paminėti taip pat įspūdingais darbais – netrukus pasirodys penketas ansamblio ir bičiulių parengtų naujų leidinių.

Darbai pradėjo virti dar 2021 m. gegužę, o visu greičiu įrašų traukinys pasileido 2022 m. vasarį. Jei suskaičiuotume, kiek kartų ansambliečiai mynė takus į Lietuvos nacionalinio kultūros centro garso įrašų studiją, susidarytų visos dvi savaitės. O jeigu pridėtume filmavimąsi vaizdo įrašams ir fotosesijas, išeitų ir trečia savaitė energingo darbo. Ir tai, be abejo, neskaičiuojant nei uolaus repetavimo, nei vėlesnio turinio ruošimo leidybai – iš viso apie 17 GB medžiagos! Ką gi taip įsijuosę šventiniams metams rengė ratiliokai?

Akimirka iš garso įrašų (A. Černiausko nuotr.)

Pagrindinis ir didžiausias ansamblio jubiliejinis projektas – „5x5 tradicijos: Lietuvos etnografinių regionų folkloras“. Išvydus artėjančio jubiliejaus penketukų porą, gimė elektroninio leidinio idėja – pamėginti atskleisti savitą Aukštaitijos, Žemaitijos, Mažosios Lietuvos, Suvalkijos (Sūduvos) ir Dzūkijos (Dainavos) veidą, pažvelgiant į kiekvieno regiono kultūrą iš penkių pusių: dainuojamojo, instrumentinio, choreografinio folkloro, tarmės, šventadienių drabužių. Tarsi burdamas sau ilgus kūrybinės veiklos metus, ansamblis pridėjo ir dar vieną penketą – kiekvieną regionų paveldo sritį pailiustruoti penkiais pavyzdžiais! Taigi iš viso parengti 125 vienetai (ir dar kelios staigmenos!) įvairios medžiagos: dainų, instrumentinių kūrinių, pasakojimų garso įrašai, šokių vaizdo įrašai ir tautinių kostiumų nuotraukos, iš kurių it mozaika dėliojamas margas Lietuvos kultūrinis kraštovaizdis. Visas šis gausus kraitis gula į specialų tinklalapį, kurį kiekvienas galės laisvai naršyti pagal regionus ir tradicijas, žymimus Agnės Kundrotienės sukurtais ženklais. Nepaklysti padės ekspertų: etnomuzikologės prof. habil. dr. Daivos Vyčinienės, etnomuzikologės doc. dr. Gailos Kirdienės, etnomuzikologės doc. dr. Dalios Urbanavičienės, lingvisto prof. dr. Vytauto Kardelio ir tautodailininkės, tautinio kostiumo ekspertės Astos Vandytės, komentarai, papildantys leidinį teoriniu žvilgsniu. Taigi tai – rinktinė biblioteka, leidžianti vienoje vietoje pamatyti ir išgirsti pagrindines etnografinių regionų folkloro ypatybes, skirtumus, įvertinti kiekvieno unikalumą. Ji turėtų būti puikus atspirties taškas siekiantiems susipažinti ar supažindinti kitus su lietuvių etnine kultūra, joje sau įdomaus ras ir pasikaustęs folkloro gerbėjas. Keletą šio ir gretutinių projektų kūrinių bei paties elektroninio leidinio sumanymą kolektyvas spalį pristatė Vilniaus etninės kultūros centro laidoje „Folkloro dažniai“. Interneto svetainės „atidarymas“ – 2023 m. sausio mėn.

Laidoje „Folkloro dažniai“ (VEKC nuotr.)

Elektroniniam leidiniui apčiuopiamą formą suteikia jo pagrindu parengtas atvirlaiškių rinkinys „Atviras, bet asmeninis: laiškas tavo kraštui“. Rinkinį sudaro 25 skirtingi atvirlaiškiai, puošiami Algės Rykovos padarytų „Ratilio“ tautinių kostiumų kolekcijos nuotraukų. Atvirlaiškių nugarėlėje yra QR kodas, vedantis į atitinkamą elektroninio leidinio tautinių kostiumų skiltį, kur kostiumą galima apžiūrėti atidžiau. Atvirlaiškiai jau atspausdinti ir nekantrauja būti išsiųsti kitame Lietuvos pakrašty gyvenančiam giminaičiui, draugei užjūryje ar Lietuva besidominčiam užsieniečiui kolegai. Žvilgtelti į leidinį galima Vilniaus universiteto atributikos parduotuvėje.

Akimirka iš fotosesijos (M. Navickaitės nuotr.)

„Ratilio“ vardo metus įsuks Eglės Dvarionaitės-Vindašienės karpiniu padabintas leidinys „Ratilio – ratui ratujo“. Tai sutartinių, kuriose skamba garsažodis „ratilio“, rinktinė, lydinti klausytoją nuo pavasario lygiadienio iki Vėlinių. Parengti ne tik garso takeliai (jų galima pasiklausyti „Pakartot“ ir „Spotify“ platformose), bet ir atitinkamo metų laiko nuotaiką atskleidžiantys vaizdo klipai, kuriuos nufilmavo Tomas Medekša ir Karol Pašnikovič. Juose galima išvysti sutartinių šokimo būdus, skambančius instrumentus: penkiastyges kankles, daudytes, lamzdelius, sekminių ragelius, skudučius, taip pat – dailių Dzūkijos nacionalinio parko ir Vilniaus apylinkių fone mirgančius tautinius ir archeologinius kostiumus. Nuotaikingas, edukatyvus turinys bus pristatytas pavasariop.

Akimirkos iš „Ratilio – ratui ratujo“ filmavimo (M. Pieškutės ir M. Ričkutės nuotr.)

Dienas iki birželį vyksiančios „Ratilio“ jubiliejaus šventės padės skaičiuoti ir dar vienas projektas – etnožadintuvai. Folkloro veteranas, ansamblio senbuvis Vilius Marma daugiau nei 30-ia skirtingų lietuvių liaudies instrumentų įrašė įvairių trumpų melodijų, garso signalų, kurie pabudins ausį intriga: ką gi girdžiu? Ūžlį, nendrės birbynę, manikarką, psalterį, dūdmaišį? Šis grojaraštis, atsidursiantis ir muzikos pasiklausymo platformose, gali būti puiki pažintinė priemonė tradicinių muzikos instrumentų įvairovei Lietuvoje apžvelgti ir būdas įsileisti trupinėlį folkloro į savo kasdienybę.

Suskridę „Ratilio“ čiulbučiai (A. Rykovos nuotr.)

Pastarieji leidiniai dar laukia savo oficialaus starto jubiliejiniais metais, bet vienu ansamblis tiesiog negalėjo nepasidalinti jau dabar – tai solinių dainų albumas „Ratilio“ čiulbučiai. Dviejose kompaktinėse plokštelėse skamba 15-os ansambliečių įrašytos 48 solinės visų Lietuvos etnografinių regionų dainos ir 5 duetai. Tai proga pasigėrėti vienbalsio lietuvių dainavimo subtilybėmis ir kartu iš arčiau susipažinti su dabartine ilgamečio ansamblio karta. Gusto Avino apipavidalintą albumą platina Vilniaus universiteto atributikos parduotuvė, plačiau apie leidinį skaitykite straipsnyje.

Ansambliui praeinantys metai buvo išties veiklūs. Kolektyvas kviečia 2023-iuosius praleisti su etnine kultūra: kartu pasidžiaugti saldžiais darbo vaisiais ir visiems susitikti smagioje 55-ojo gimtadienio šventėje. Daugiau informacijos – netrukus!

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Augusto Černiausko, Mildos Navickaitės, Mildos Pieškutės, Mildos Ričkutės, Algės Rykovos ir VEKC nuotr.

Artimiausi renginiai

<<  <  Rugs. 2022  >  >>
 Pr  An  Tr  Kt  Pn  Šš  Sk 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Naujausi leidiniai

Go to top